חזרה >

התערבות אקטיבית בשונית האלמוגים במפרץ אילת

אוקטובר 2020

בתחילת ספטמבר ערכה חטיבת מדע של רשות הטבע והגנים דיון מורחב בהשתתפות אנשי אקדמיה מומחים, לשם חשיבה משותפת האם יש לבצע פעולות של התערבות אקטיבית במערכות האקולוגיות בשונית האלמוגים במפרץ אילת. דיון זה היה המשך לדיונים בשיתוף אנשי אקדמיה שנערכו בשנים האחרונות על מערכות אקולוגיות במפרץ אילת ולאור הנזק שנגרם לשונית בסערה הגדולה שהתרחשה השנה בחודש מרץ.

בתחילת הדיון הציג ד"ר אסף זבולוני, אקולוג מפרץ אילת ברשות הטבע והגנים, את הצורך במתן הגדרות ברורות לצורך בהתערבות אקטיבית בשונית, קביעת מטרות ושיטות מפורשות, וכן הגדרת הסכנות הנלוות לכך והדרכים להימנע מכישלונות.

בדיון הציגו פרופ' בוקי רינקביץ' ופרופ' נדב ששר דוגמאות שנעשו ברחבי העולם לשיקום שוניות על ידי שתילת אלמוגים ובאמצעים אחרים. הוצגו על ידם היתרונות בהקמת שוניות מלאכותיות והצורך להכנס לפעולות אלה כבר כיום בעקבות לחצים שונים המופעלים על המפרץ ונזקי הסערה שהתרחשה בים במרץ.

בסיכום הדיון קבע ד"ר יהושע שקדי, המדען הראשי של רשות הטבע והגנים, שתוצאות תכנית הניטור של המשרד להגנת הסביבה במפרץ אילת המבוצעת על ידי ד"ר יוני שקד ופרופ' אמציה גנין לא מצביעות על הדרדרות השונית אלא על יציבותה. לכן לא ברור אם השונית זקוקה לשיקום. עם זאת, כדי להיערך לאיומים הרבים על מפרץ אילת יש צורך לבחון אפשרויות לשיקום השונית בקנה מידה קטן.

מצורפת המצגת שהציג ד"ר אסף זבולוני. המצגות שהוצגו על ידי ד"ר יוני שקד ופרופ' אמציה גנין כוללות מידע שעדיין אינו לפרסום.

לחצו משמאל למצגת שהוצגה בפתח יום העיון

להורדת המחקר המלא >