חזרה >

סקר אוכלוסיות הפרפר נחושתן הנמלים הגלילי

אוגוסט 2020

שיתופי פעולה בטבע בין חיות בר מוכרים זה מכבר, ובכל זאת – תלות מוחלטת של פרפר בנמלים היא תופעה ייחודית. את זחליו של הפרפר נחושתן-הנמלים הגלילי (Apharitis cilissa), ששמו היה בעבר כחליל הגליל, מגדלות נמלים מהסוג לבובית (Crematogaster). הנקבה מטילה את ביציה בבסיסם של שיחים ובני שיח, בסמוך לקיני הנמלים. אלו מאמצות את הזחלים הבוקעים, מכניסות אותם לקן, מאכילות, מטפלות ומגינות עליהם עד להתבגרותם. בתמורה לעבודתן, זוכות הנמלים ל"טל דבש", נוזל מתוק שזחלי הפרפר מפרישים מבלוטות בגופם ומשמש ככל נראה להזנת רימות הנמלים.

 

זחל נחושתן הנמלים הגלילי ונמלה המטפלת בו  צילום: גיא פאר

אורח חייהם הייחודי של הפרפרים, הקושר את גורלם עם זה של הנמלים, מאפשר להם להתקיים רק בסביבה המתאימה הן לקיומן והן לקיום הנמלים. על שום תלות זו, ההופכת את הפרפרים לפגיעים למדי, כאשר כל שינוי בבית הגידול אשר יזיק לצמחים יפגע גם בפרפרים ויגרום להיעלמותם, מוגדר נחושתן הגליל בחוק הגנת חיות הבר כמין מוגן, אחד מ-14 מיני הפרפרים המוגנים בישראל.

הפרפר חי בישראל בשלוש אוכלוסיות נפרדות גיאוגרפית: בגליל העליון, בצפון השרון ובחרמון. באזור השרון שטחים טבעיים המתאימים לקיומו הם כיום קטנים מאוד, מנותקים זה מזה בגלל יישובים וכבישים. תכנית פיתוח, קיטוע ומיפגעים שונים מאיימים על המין. בשל כך קידמה רשות הטבע והגנים סקר של המין. מטרתו לבחון האם המין ממשיך להתמעט בארץ וללמוד על כך במיוחד באזור השרון. תוצאות הסקר מעידות על מגמה רב-שנתית של התמעטות אוכלוסיית הפרפרים באוכלוסייתם הגדולה באזור שכונת חפצי-בה בחדרה. לעומת זאת, לגבי האוכלוסיות שנסקרו בהר מירון ובהר סאסא שבגליל העליון, לא ניתן היה לקבוע האם הן נמצאות בסיכון, עקב מחסור בנתונים.

הסקר נערך ב- 2019 על ידי אגודת חובבי הפרפרים.

לחצו משמאל לצפייה בסקר

להורדת המחקר המלא >