חזרה >

סקר הפרפר צמריר הקדד

ינואר 2020 

מסקר של אגודת חובבי הפרפרים בישראל על הפרפר הנדיר צמריר הקדד שערכה עבור רשות הטבע והגנים עולה שאוכלוסייתו התמעטה ברמת מנשה ואולי גם באזורים אחרים בארץ


פרפר קטן ויפהפה זה, צמריר (כחליל) הקדד (Tomares nesimachus), הוא אחד מפרפרי הארץ הנדירים ביותר. הרס שטחי חורש וייעודם לחקלאות גרם להקטנת אוכלוסיית הצמח קדד גדול פרי, שעליו מטילים הפרפרים את ביציהם, ובעקבותיה פחתה גם אוכלוסייתו של הפרפר צמריר הקדד, והיום הוא בסכנת הכחדה. ב-2008 קידמה רשות הטבע והגנים את הכללתם של 14 מינים של פרפרים ברשימת המינים המוגנים ובהם צמריר הקדד, וכעת הם מוגנים. מעמדם זה יסייע לשמור על אזורי המחיה שלהם מפני פגיעה.

צמריר הקדד על הצמח עירית גדולה בגליל העליון  צילום: טליה אורון


בעבר סברו כי צמריר הקדד הולך ונעלם ממקומות רבים בישראל, אולם בסקר נרחב שנעשה בשנים 2005-2004 נמצאו אוכלוסיות של המין בכרמל, בגליל, בגלבוע ובגולן (Pe'er & Settele, 2008). בסוף חורף 2019 ובאביב עשתה אגודת חובבי הפרפרים בישראל סקר רחב היקף על צמריר הקדד עבור רשות הטבע והגנים. בסקר נבדקו אתרים שנסקרו בסקר קודם (בשנים 2005-2004) ובאתרים אחרים מצפון הנגב עד הגליל העליון. הסקר התמקד בצמרירים הבוגרים ונעשה בו שימוש ביישומון עדכני, השומר אוטומטית את נתוני הדיגום ומאפשר ניתוח יעיל ומהיר של הנתונים.


עונת מעוף הבוגרים של צמריר הקדד בישראל מתאחרת עם קו הרוחב, כנראה בתגובה על משקעים. אומדן שפע הפרפרים מלמד שהשנה האוכלוסיות בהרי ירושלים הן הצפופות ביותר. בשלושת האתרים שבהם ניתן להשוות את צפיפות האוכלוסיות בשנים 2019-2005, כולן ברמת מנשה, התמעט צמריר הקדד בממוצע ב-63%, ובשבעה אתרים יש חשש שהייתה הכחדה מקומית של המין, אם כי בשישה מהם הסיבה להיעדר תצפיות היא מאמץ דיגום חסר, ככל הנראה.
עושי הסקר ממליצים לפתח פרוטוקול ניטור של חורי הגחת זחלי צמריר הקדד, שיהווה מדד משלים לתצפיות בנוכחות המין בבוגרים, וכן להוסיף לעקוב גם בשנים הבאות אחר מגמות השינוי המדאיגות בצפיפות אוכלוסיית הפרפר.

 

להורדת המחקר המלא >