חזרה >

שמורת אור כוכבים מכתש רמון

אוקטובר 2020

בשנים האחרונות מוכרזות בעולם שמורות טבע מסוג חדש - שמורות אור כוכבים. אתרים ייחודיים אלה חפים עדיין יחסית מזיהום אור ומשמרים את החשכה. כך שכשהחשכה יורדת עליהם גרמי השמים נראים בהם במלוא הדרם. מכתש רמון הוכרז ב-2017 שמורת אור כוכבים לאחר שרשות הטבע והגנים הגישה מועמדות להכרה בו ככזה. צפייה בכוכבים מאזור המכתש היא חוויה איכותית ומרוממת וכל מי שמביט בו מעלה בחשיכה נפעם מהמראה. רבבות מבקרים ובהם גם אסטרונומים חובבים פוקדים את המכתש מדי שנה במטרה לצפות בגרמי השמים, ומדי קיץ מתקיים בסביבתו פסטיבל שוקק חיים המוקדש לתצפיות בכוכבים.

הארגון הבינלאומי International Dark Sky Association הוא שיזם ומפעיל מ-2001 את התכנית הבינלאומית לשמירת אור כוכבים. מטרתה לעודד קהילות בעולם להגן על אתרים המשמרים את החשכה, על ידי מדיניות של תאורה אחראית וחינוך הציבור. מאז כינונה של התכנית הוכרזו עשרות אתרים בעולם כשמורות אור כוכבים. מכתש רמון הוא האתר הראשון שהוכרז ככזה במזרח התיכון.

בחודש שעבר הגישה רשות הטבע והגנים לארגון IDA את הדו"ח השנתי לשמורת אור הכוכבים הבינלאומית במכתש רמון. בדוח המצורף כאן מוצגות פעולות שקודמו בשיתוף ארגונים לשמירה על שמים חשוכים, תוצאות ניטור התאורה, מעורבות הציבור ועוד. משולבות בו התמונות המרהיבות שזכו בתחרות הצילום האסטרונומי השנתית, שהתקיימה במרכז המבקרים רמון שבמצפה רמון.

רפרנט מקצועי ד"ר נעם לידר, מנהל אגף אקולוגיה, חטיבת מדע leader@npa.org.il

לחצו משמאל לצפייה בדוח המלא 2020 של שמורת אור כוכבים מכתש רמון

להורדת המחקר המלא >