חזרה >

הנשר, מלך העופות. מה אתם יודעים עליו?

מה אתם יודעים על מלך העופות? איך מזהים אותו? מדוע שמו נשר? ממה הוא ניזון?

הנשר, מלך העופות, הוא עוף גדול, שהיה נפוץ מאד בישראל בעבר. כיום, לאחר שנים של הכחדה, צייד, דלדול מקורות המזון במקומות הקינון והתחשמלות על חוטי חשמל גבוהים הוא בסכנת הכחדה.

 איך מזהים נשר?  צווארו של הנשר ארוך. מקורו של הנשר מעוקל בצורת קרס. רגליו של הנשר חזקות וקצרות ומכוסות פלומה לבנה עד לברכיו.  ציפורני אצבעותיו כפופות מעט ויחסית לשאר עופות דורסים דווקא אינן חדות במיוחד .בצעירותו, ראשו וצווארו של הנשר עטויים פלומה לבנבנה. בבגרותו, ראשו של הנשר מקריח ופלומת צווארו נושרת. בסיס צווארו של הנשר עטוי צווארון לבן שאר גופו הוא בגוון אפור-חום. אורך גופו 411-011 ס״מ ומשקלו ,ק״ג 15-8.

בניגוד למרבית העופות, לנשר יש חוש ריח מפותח. הנשר הוא עוף חברותי. הוא דוגר ולן במושבות במצוקים גבוהים.

מדוע נקרא שמו נשר? שמו של הנשר נובע מן השורש נ.ש.ר על שום נשירת נוצותיו ופלומת השיער המכסה את ראשו ואת צווארו בכל 10 שנים.  הנשר אוכל בשר נבלות. הוא תוחב את ראשו אל תוך קרביו של הטרף, ולכן הוא זקוק לנשירת הנוצות בצווארו, כדי שלא יפריע לאכילתו.

מזונו של הנשר: הנשר, בניגוד לעיט, למשל, אינו צד, ואינו עט על טרפו החי, אלא אוכל נבלות. רק לעתים רחוקות הנשר תוקף בעל חיים בריא, אבל הוא יכול להרוג בעל חיים חולה או פצוע, והוא מסוגל לאכול כמויות בשר גדולות, יותר מקילוגרם בכל בליעה. לאחר ארוחתו הנשר נח מעט בישיבה לעתים מנומנם, ומעכל את מאכלו. יחד עם זאת הנשר עשוי גם לצום ללא כל נזק לגופו, במשך 5-6 ימים.

הוא מסוגל לאכול בשר רקוב כי הוא חסין באופן טבעי מפני הרעלן בוטולינום, הוא הרעלן הגורם למחלות. יש עופות דורסים שמאכילים את גוזליהם בחיות קטנות שהם צדים ומביאים אל הקן. אבל הנשר אינו מסוגל לשאת את טרפו בטפריו, אלא רק לפלוט אותו מעוכל מן הזפק שלו. לכן הוא אוכל ופולט אותו בשבילם. כך הנשר מאכיל את גוזליו.

 הנשר הוא בעל ערך רב כאוכל נבלות. הוא מטהר ומנקה את הסביבה. ובכך מסייע לאיזון האקולוגי.

הנשר הישראלי: הנשר המצוי בישראל הוא הנשר המקראי, עליו מדובר בתנ״ך. ריכוזים של נשרים מקננים ברמת הגולן, בנחל גמלא, בנחל צין ובנגב. עוף זה נמצא באזורים הרריים בעלי מצוקים. בעבר אוכלוסיית הנשרים בישראל הייתה גדולה בהרבה מאשר כיום. הנשר בארץ, מצוי בסכנת הכחדה. הסיבות לצמצום באוכלוסיית הנשרים בארץ הן בעיקר הרעלות בקר, התחשמלות בקווי מתח גבוה, ציד והילכדות ברשתות חקלאיות.