חזרה >

הג'מוסים חוזרים לביצות

הג'מוסים (תאו) ובעלי חיים מרשימים נוספים שלא נראו עשרות שנים בביצות בארץ יכולים לחזור אליהן, בהדרגה.

קרוב למאה שנים לאחר שנעלמו כמעט לחלוטין מהנוף הישראלי יש כיום ביקוש רב לביצות ולבריכות חורף. אמנם לא ניתן להשיב אותן לימים שבהם קיימו מערכת אקולוגית מרשימה של צומח וחי, אבל אפשר להחזיר אליהם את בעלי החיים, ולשחזר במקצת השטח תנאים של ביצה.

זה מה שעשתה לאחרונה רשות הטבע והגנים בשמורת עין אפק ליד קרית אתא. היא שיקמה שטח בשמורה והעבירה אליו עדר קטן של ג'מוסים . בעין אפק, כמו גם באתרים אחרים, פעולות השיקום אינן מבוססות על התאוששות עצמית של הטבע אלא על חידוש בתי גידול של צומח וחי באופן מלאכותי. בשמורה נוקה שטח גדול מעודפי סחף שהצטברו בו במשך השנים. הסחף הגיע מהשטחים מסביב שהפכו מביצות לשדות חקלאיים. "יצרנו שטח שאמור לקלוט את מי השיטפונות", מסבירה מנהלת השמורה, ג'יזל חזן. "לאחר שהשטח יתמלא במים יגיעו אליו עופות וגם מינים שונים של דו־חיים". כדי לשמור על המאפיינים של שטח זה כסוג של ביצה עונתית, סתמו אנשי הרשות אפיק של נחל העובר באזור.

 אל השטח המשוקם הועברה בחודשים האחרונים משמורת החולה קבוצה של ג'מוסים. כמה ג'מוסים כבר עברו לפני כמה שנים לחלק אחר של השמורה, אבל עכשיו הם מגיעים לשטח שהוכשר במיוחד. "זהו בעל חיים שאין לו בלוטות זיעה ולכן הוא רובץ במים", מציינת חזן. לג'מוסים תפקיד חשוב בוויסות מיני הצומח באזורי ביצות או בריכות מים עונתיות, והם אמורים להתקיים בשטח השמורה מבלי שיספקו להם מזון. בבריכות הקיימות בשמורת עין אפק כבר יש מגוון עשיר של עופות מים, ובהם קורמורנים התופסים נקודות תצפית בולטות בשטח ומגיעים אליו בכל עונת נדידה.

בעבר הזינו מעיינות ומי תהום את השמורה, אולם בגלל מיעוט משקעים וניצול מים לצרכים אחרים באזור התייבשו כל המעיינות. בשנים האחרונות מקבל הטבע את המים מצינור של חברת מקורות המגיע מקידוח מי שתייה הנמצא באזור. חזן חוששת שהקמת מתקן חדש להתפלת מי תהום מליחים באזור יגזול עוד מהמים שהיו אמורים להגיע לשמורה. עדיין לא ברור כיצד יתפתח השטח החדש, איך ישתלבו בו הג'מוסים, ואם תהיה הצפה במים של השטח בתקופת הקיץ. "אין תורה מסודרת של שיקום שטחים כאלה", אומרת חזן. "מדובר במידה רבה בפעילות של ניסוי וטעייה".

באחרונה המליטו נקבות הג'מוסים שני עגלים. כחלק מההתערבות הבלתי פוסקת הנדרשת במקרה הזה, מנסים פקחי רשות הטבע והגנים למנוע מתנים הנמצאים באזור לטרוף את העגלים. פעילות לשיקום ביצות ובריכות מים החלה לפני כמה חודשים גם ליד שפך נחל שורק שמדרום לראשון לציון. אנשי רשות הטבע והגנים גילו באמצעות מפות היסטוריות כי באזור היתה בעבר ביצה נרחבת. הם איתרו מקורות מי תהום גבוהים וערכו חפירות שיאפשרו זרימה של מים אלו ויצירת ביצות עונתיות. בנוסף יזרמו לביצות אלו מי שיטפונות חורף. תהליכים אלו של שיקום הביצות באזור עשויים להחזיר לשפך הנחל מגוון עשיר של עופות וצמחי מים ובעלי חיים כמו חתול הביצות, שבוודאי ישמח לגלות מחדש את בית הגידול הטבעי שלו.