חזרה >

נלחמים בתופעת השלכת דגי נוי במעיינות בידי אזרחים

אריאל פילבר ואסף גאלדור עשו אתמול את דרכם מבית הספר שדה בעפרה אל מעיין קטן ליד ירושלים הנקרא עין מקלף. הם לבשו חליפות גומי ובעזרת רשת שהביאו הוציאו בשיטתיות עשרות דגי זהב מהבריכה הצמודה למעיין. פעילות זו, שדומות לה נערכות בעשרות מעיינות, היא חלק ממבצע מיוחד של החברה להגנת הטבע להוצאת דגים שאנשים השליכו למעיינות על דעתם.

לדברי אלון רוטשילד מהחברה להגנת הטבע, הדגים הללו הופכים לאיום על מגוון רב של סרטנים, דו-חיים ודגים אחרים הנמצאים במעיינות, כיוון שהם מתחרים בהם על מזון או אוכלים את ביציהם.

 

"מדובר בתופעה רחבה ביותר", מסביר רוטשילד. "יש כיום חבורות של אנשים שהתחביב שלהם הוא שיפוץ מעיינות, הכולל הקמת בריכות לאיגום מי המעיין - ובתוך זה גם הכנסת דגי זהב לבריכות". לדבריו, ישנם גם אנשים המשליכים למעיינות דגים שברצונם להיפטר מהם, ואף כאלו הסבורים כי הכנסת דג זהב לבריכה מביאה מזל טוב.

אחת מחבורות אלו, המתקראת "אברבנאל" ומתמחה בשיפוץ מעיינות, לרוב ללא כל אישור חוקי, מתגאה בכך שסמלה המסחרי הוא שחרור דגי זהב במעיינות.

בישראל יש ככל הנראה יותר מעשרה מינים של דגים פולשים שאותם ניתן למצוא במעיינות. לרוב מדובר במינים שונים של קרפיונים ובהם דגי זהב. מין נפוץ נוסף הוא גמבוזיה שהוא דג שהובא לישראל כדי לטרוף יתושים מפיצי מלריה. במחקרי מעבדה התברר שהוא טורף גם ראשנים של מיני דו-חיים, שרובם נמצאים בסכנת הכחדה

צילום: דותן רותם