חזרה >

הפיכת בונקרים בעמק הירדן למקלט לעטלפים

 בשל ייחודו הטופוגרפי והאקלימי, עמק הירדן הנו איזור עשיר בצומח ובעלי-חיים וביניהם כ-27 מיני עטלפים. לאחר חתימת הסכם השלום עם ירדן בשנת 1994, ננטשו עשרות מוצבים ומקלטים לאורך הגבול.

ערן לוין, דוקטורנט באוניברסיטת תל-אביב וחוקר במרכז היונקים של החברה להגנת הטבע, ואבים אתר מרשות הטבע והגנים גילו כי עטלפים רבים החלו להתיישב בתוך הבונקרים הנטושים.

ממחקר שנעשה במקום במהלך שנתיים האחרונות, עולה כי בכ-20 בונקרים שאותרו בעזרת צה"ל, ישנם 12 מיני עטלפים, מתוכם עשרה מינים המצויים בסכנת הכחדה, חלקם אף בסכנה חמורה, כמו פרסף בהיר ונשפון פגום אוזן.

מאחר ותקרת המוצבים עשויה בטון ופלדה היא חלקלקה, קשה היה לעטלפים להיתלות עליה, ובמקום זה הם נתלו על כבלים אלקטרוניים וצנרת שהשתלשלו מהתקרה.

 

חוקרי העטלפים מהחברה להגנת הטבע בסיוע רשות הטבע והגנים וגן החיות התנכ"י בירושלים וחטיבת הבקעה החליטו לקדם פרויקט בכדי להגן ולתמוך באוכלוסייתם של עטלפים המצויים בסכנת הכחדה, ולהפוך את המוצבים הנטושים לבתים מוגנים לעטלפים.

העטלפים אימצו במהירות את הסידור החדש. כל מין של עטלף מעדיף משטח אחר ומיקום אחר בתוך הבונקר. כך ניתן לעודד מינים מסוימים ולהימנע מלעודד מינים נפוצים.

 


"באמצעות קרן הארגון העולמי לשימור עטלפים (BCI) וקרן פורד לשימור הסביבה, התחלנו להתאים את הבונקרים למגורי עטלפים", מספר לוין. "בכדי להתאים את התקרה החלקה לעטלפים, השתמשנו בלוחות עץ, טיח מעורב בחצץ, רשתות פלסטיק, פוליאורטן מוקצף וחבלים. מנסיון שערכנו מסתבר כי כל מין של עטלף מעדיף משטח אחר ומיקום אחר בתוך הבונקר. כך גם יכולנו לעודד מינים מסוימים ולהימנע מלעודד מינים נפוצים". העטלפים אימצו במהירות את הסידור החדש.

עוד מסביר לוין, כי כיום ישנם ניסיונות לשקם את אוכלוסיות העטלפים ולרתום אותם לטובת האדם - עטלפי חרקים צדים כמויות עצומות של חרקים מעופפים מזיקים כגון יתושים, עשים ומזיקי חקלאות אחרים ואף תיקנים. שימוש בעטלפי חרקים כמדבירים יכול להביא להפחתת השימוש בחומרי הדברה המסוכנים לסביבה ואף לנו כבני אדם. "מדובר למעשה בביתם של עטלפים שמחפשים את מזונם בשטחי ישראל, ירדן והרשות הפלשתינית, הם טורפים חרקים ונותנים שרותי הדברה ביולוגית לחקלאים באזורים אלו. העטלפים אינם יודעים גבולות."

 


ד"ר עמית דולב, מנהל מרכז היונקים של החברה להגנת הטבע: מרכז היונקים חוקר את אוכלוסיות העטלפים בצפון הארץ מזה 25 שנים, ולסקרים אלה חשיבות עצומה בניסיון להבין את מצבן של אוכלוסיות העטלפים בישראל. "ישראל מהווה מקום ייחודי לעטלפים, שחלקם נמצאים בסכנת הכחדה עולמית", אומר דולב, "ולכן חשוב להמשיך ולעקוב אחר אוכלוסיית העטלפים בכל הארץ, בכדי לגלות כיצד ניתן לשמור עליהן בצורה הטובה ביותר".

 

צילום: עידו שקד