חזרה >

הצבי הארץ-ישראלי בסכנה אם לא יאושר מעבר אקולוגי

 

דיון אחרון יתקיים השבוע בבקשת רשות הטבע והגנים להקמת גשר אקולוגי בכביש 6. מנכ''ל הרשות צבי גולדשטיין: ''כגוף שתפקידו לשמור על אוכלוסיות חיות הבר בישראל ועל הצבאים בפרט, אנחנו יכולים לקבוע בוודאות כי ההחלטה תשפיע בצורה משמעותית על עתיד אוכלוסיית הצבי הארצישראלי''


צוות ההיגוי של כביש 6 יתכנס מחרתיים (ד') לדיון חוזר ואחרון בבקשת רשות הטבע והגנים להקמת גשר עילי אקולוגי בכביש 6 בקטע שבין מחלף מאחז למחלף בית קמה.  בקשה זו נתמכת ע"י ראשי המועצות באזור, הרואים במעבר אקולוגי עילי חלק חשוב ברצף מעבר מעל קטע זה של הכביש.

אוכלוסיית הצבי הארצישראלי נמצאת בסכנת הכחדה, וב-15 השנים האחרונות היא פחתה ב-70%. על-פי נתוני רשות הטבע והגנים מספר הצבאים הארצישראלים ירד מ-10,000 ל-3000 בלבד. הסיבה המרכזית לכך, היא פגיעה ברציפות בתי הגידול של הצבי בשל פיתוח תשתיות כבישים, ערים, אזורי תעשיה ועוד.

בשל כך, פועלת רשות הטבע והגנים מזה כעשור לקידום מעברים אקולוגיים עיליים מעל כבישים שהוכחו כיעילים בשמירה של רצף בין אוכלוסיות, זאת בשל אופיו החששני של הצבי שמונע ממנו לעבור מתחת לכבישים במעברים תחתיים.

גשרים עיליים כבר קיימים בכביש 6 בחלקו הצפוני בין מחלף עירון למחלף תות, בכביש 1, בכביש 70 ועוד.  בחודשים האחרונים הושלמה בנייתו של גשר אקולוגי שמיועד למעבר בטוח של חיות-בר מעל כביש 85, סמוך לקיבוץ עמיעד בגליל העליון. הקמת הגשר נעשתה בשיתוף פעולה בין חברת נתיבי ישראל ורשות הטבע והגנים, והוא יאפשר מעבר טבעי ובטיחותי לבעלי החיים באזור.

על-פי תצפיות שנערכו במעברים אלה, הוכח כי צבאים וחיות בר רבות נוספות עוברות ומצליחות לקיים קשר בין האוכלוסיות משני צידי הכבישים כיוון שהשטח איננו מופרד.


שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים: "כגוף שתפקידו שמירה על אוכלוסיות חיות הבר בישראל ועל הצבאים בפרט, אנחנו יכולים לקבוע בוודאות כי ההחלטה שתתקבל תשפיע בצורה משמעותית על עתיד אוכלוסיית הצבי הארצישראלי ומכאן חשיבותה הרבה. אני קורא לחברי הוועדה לקבל את ההחלטה הנכונה מתוקף אחריות ושמירה על ערכי הטבע המתמעטים בארצנו"

  צבי ארץ-ישראלי, צילום: דורון ניסים - רשות הטבע והגנים