חזרה >

הצטרפו וצלמו צבי ים במפרץ אילת

ספטמבר 2019

ביוזמה חדשה של המרכז הארצי להצלת צבי ים נעזרים בטכנולוגיית זיהוי פנים מתקדמת כדי לשמור על צבי הים במפרץ אילת. אנו קוראים לצוללנים ולחובבי ים לצלם צבי ים במפרץ אילת ולשלוח את הצילומים לדף הפייסבוק Project See Turtle לשם זיהוי הפרטים שנצפו.

טכנולוגיה לזיהוי פרטני של בני אדם על פי צילום תווי הפנים שלהם נעשתה פופולרית בעת האחרונה והיא משמשת לרוב לצורכי ביטחון ולשירותים מקוונים, אך היא הפכה לנפוצה גם בחקר בעלי חיים: לא מכבר החל במרכז הארצי להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים מיזם חדש למיפוי אוכלוסיית צבי הים החיה במפרץ אילת.

 

צב ים קרני  צילום: עומרי יוסף עומסי


 דף פייסבוק בשם Project See Turtle  פונה לצוללנים ולחובבי ים בבקשה שיצלמו כל צב ים שהם רואים במים בעת שהם צוללים במפרץ אילת. את הצילומים יש להעלות (בצירוף מקום התצפית ומועדה) בהודעה פרטית בעמוד הפייסבוק של המיזם או לפרסם אותם כפוסט בעמוד.

לזיהוי מיטבי בתוכנת P.I.T.M.A.R  נחוצות תמונות מתאר (פרופיל) באיכות טובה, שבהן ראשו של הצב מקביל למצלמה ככל שניתן. גם תמונות של גוף הצב יסייעו בזיהוי המין והזוויג, וסימנים ייחודיים על גופו יתרמו עוד לזיהוי ודאי של הפרט המצולם.

 

הכירו את צבי הים החיים במפרץ אילת

במפרץ אילת חיים שני מיני צבי ים: צב הים הירוק (Chelonia mydas) וצב הים הקרני (Eretmochelys imbricata). מתצפיות רב-שנתיות עולה שאוכלוסיות שני המינים מקומיות, ומפרץ אילת הוא תחנה קבועה במסלול תנועתן בים. על רקע נתון זה זיהוי פרטים שנצפו במקומות שונים ובתאריכים שונים יספק לחוקרים אותם מידע יקר ערך: בעזרת התצלומים יהיה אפשר להבחין בין הפרטים החיים במפרץ אילת ולדעת כמה צבי ים יש בו, והמעקב  יאפשר לשרטט מפה עדכנית של תנועתם. נתונים אלו ואחרים יסייעו לנו ללמוד על בעלי החיים הייחודיים האלה ויועילו במציאת דרכים להגן עליהם.

 

צב ים קרני במפרץ אילת צילום: גולן רידר

 

צב ים קרני במפרץ אילת צילום: גולן רידר

מתחילת המיזם התקבלו במרכז הארצי להצלת צבי ים 80 תצפיות של צבי ים שנצפו במפרץ אילת: 65 תצפיות של צבי ים קרניים, שבהם זוהו כ-17 פרטים, ו-14 של צבי ים ירוקים, שבהם זוהו 5 פרטים. תצפית אחת היתה של צב ים חום (Caretta caretta).

היכנסו לדף הפייסבוק: Project See Turtle